A mai modern konyhákban már mondhatni elavulttá vált az étolaj használata. Egyre elterjedtek különféle típusaik, ami nem baj, hiszen minden olaj más célt szolgál, csak meg kell találni a számunkra megfelelőt. Ebben próbálunk most segíteni, és néhány ismertebb olajtípust feltérképezve elemezni miért jó és hogyan érdemes használni a konyhánkban.

A legismertebb olaj a magyar konyhákban a NAPRAFORGÓOLAJ. Az egyik legolcsóbb megoldás lehet, ha a finomított változatát emeljük le a szupermarket polcairól, viszont hidegen sajtolt változatban is tudunk vásárolni belőle.
A napraforgóolaj egy igazi jollyjoker, hiszen használhatjuk hidegen salátákhoz is, illetve sütéshez, főzéshez vagy akár grillezéshez is kiváló lehet.

A második helyen nálunk az olívaolaj áll. Szintén egy jól ismert alapanyag a magyar konyhákban, egy magasabb árkategóriába sorolva, mint a napraforgóolaj. Az olívaolajat az olíva bogyóból préselve nyerik. Magas az A- és E- vitamin tartalma, illetve gazdag antioxidánsokban is. Jótékony hatással bír az szív- és érrendszerre, továbbá rendszeres fogyasztása csökkentheti a koleszterinszintet is. Mivel alacsony az égéspontja ezért nem ajánlják sütéshez vagy grillezéshez. Helyette sokkal inkább főzéshez, pároláshoz vagy hidegen salátákra, kész ételekre.

Ma már egyre elterjedtebb a KÓKUSZOLAJ vagy kókuszzsír használata is. Nem véletlen a „zsír” elnevezés sem, hiszen szobahőmérsékleten szilárd halmazállapotú. Többek közt ezért sem javasolt salátákra használni, de ettől függetlenül 25-30 °C-on már folyékonnyá válik. A többi olajhoz viszonyítva magas az égéspontja, ezért bátran használhatjuk sütéshez, főzéshez is. Serkenti az anyagcserét és a pajzsmirigyműködést is.

A mi kedvencünk a TÖKMAGOLAJ. Szinte minden bajunkra megoldás lehet, azért nem csodaszer, de majdnem! A tökmagolaj nagyon jellegzetes ízzel rendelkezik, és egészen smaragdzöld árnyalata van. Rengeteg benne az omega6 zsírsav, az E- és F- vitamin is egyaránt.
Jólismert egyik hatása a prosztataproblémák – elsősorban a rák – megelőzése, de jótékony hatásai közé soroljuk még az immunrendszererősítését, a koleszterinszint csökkentését vagy a szervezet öregedési folyamatainak a lassítása. Érdekes pozitívuma is, hogyha a nők terhességük alatt fogyasztják akkor javukra, illetve a magzat javára válhat, mivel segíti a magzat idegrendszerének a fejlődését. Nagyon fontos, hogy ne használjuk sütéshez vagy főzéshez, csak is kizárólag hidegen és nyersen fogyasszuk salátákhoz vagy tésztákhoz.

A tökmagolajhoz hasonló számos jótékonyhatással bíró olaj a DIÓOLAJ. Magas az omega3 zsírsav, a B- és E- vitamin tartalma is. Rendszeres fogyasztása csökkenti a trombózis esélyét, az agyműködést növeli és akár külsőleg alkalmazva enyhíti a kellemetlen bőrirritációt. Szintén nem javasolt főzni vagy sütni vele, de hidegen fogyasztva vagy esetleg palacsintatésztába belecsempészve kiváló döntés lehet a konyhánkban.

Egy kicsit extrább, talán nem megszokott olaj a magyarkonyhákban a MÁKOLAJ. A mák színével ellentétben ez egy sárgás színű olaj, ami a tökmagolajhoz hasonlóan szintén tartalmaz omega6 zsírsavat, illetve ásványianyagokat. A mákolajat szívesen javallják a csontritkulás ellen vagy a vérnyomásproblémákkal küzdőknek. Szintén nyersen fogyasztandó akár desszertekhez is, de szokták javasolni akár 1 kanállal magában.

Az utolsó olaj a listánkon a LENNMAGOLAJ. Ez egy olyan alapanyag lehet a konyhánkban, ami nagyon sok mindent helyettesíteni képes. Segít a gyulladásos megbetegedések gyógyításában, a cukorbetegség megelőzésében, illetve az anyagcsere folyamatok gyorsításában – így minden fogyókúrázónak kötelező alapanyag az étrendjében.

Számos olyan problémával néz szembe szervezetünk, amiről nekünk fogalmunk sincs. Ha máshogy nem is, de legalább az étkezésünkre odafigyelve segítsük a megfelelő működését, és így egészségünkre is hangsúlyt fektetve!