Erdőségeink, még ha közel is vannak a nagyobb településekhez, pompás lehetőséget kínálnak a teljes körű wellness élményekre, távol a lüktető városi élet nyüzsgésétől.

Egy-egy erdei séta során fákat, virágokat, és ha szerencsénk van, a vadon élő állatokat is megpillanthatjuk. Az erdei séta felfrissít és megfiatalít. Eleve úgy érezzük mindannyian, hogy a természetben eltöltött idő jót tesz nekünk, de talán nem is sejtjük, milyen jót tesz az egészségünknek. Az erdők nemcsak levegőnk és vizeink megtisztításában játszanak nagy szerepet, hanem jótékony változásokat biztosítanak a fák között időt töltők lelkében és testében.

Az erdőben való tartózkodás erősíti az immunrendszerünket, csökkenti a vérnyomást, növeli az energiát, javítja a hangulatunkat, és segít visszanyerni és fenntartani.

Ahhoz, hogy ezt elérjük, nem feltétlenül szükséges az intenzív fizikai erdei tevékenységek, a túrázás vagy hegyi kerékpározás, elegendő egy-egy rövid erdei tartózkodás.

A japánok „shinrin-yoku”-nak vagy „erdei fürdőzésnek” nevezik az egészségmegőrzésnek ezt a tudatos formáját, egy fák közötti meditáció, amelyben az ember megpróbálja mind az öt érzékszervét használni. Rendszeres, 20 perc erdős helyen való tartózkodás is elegendő ahhoz, hogy pozitív változásokat idézzen elő a szervezetünkben.

A titok a mély lélegzetvételekben rejlik. Emellett alkalmanként érdemes megállnunk, leülnünk, és elmerülnünk a táj látványában, megérintenünk a fákat, mohát.

Mozgásunk természetesebbé válik, hangulatunk könnyebben oldódik, érzéseinket, gondolatainkat könnyebben megosztjuk, felszabadultabbá válunk.

Miért van ez így?

A titok a növényekben rejlenek. Az egyik ok, hogy az erdők nagyobb oxigénkoncentrációt tartalmaznak, mint a városi terek. A következő és talán legmeglepőbb ok a növények által előállított, fitoncideknek nevezett vegyszerekből származik. Ezek a vegyszerek természetes olajok, amelyeket a növények a nem kívánt kártevők, például rovarok, baktériumok vagy gombák elleni védekezésre használnak.

A fitoncidek javítják az emberi immunrendszert azáltal, hogy növelik a természetes ölősejtek aktivitását. Ezek a sejtek gyorsan reagálnak a vírussal fertőzött sejtekre és a daganatképződésre. A tanulmányok azt mutatják, hogy a megnövekedett természetes sejtaktivitás több mint 30 napig is kitarthat egy-egy erdőbe tett kirándulásunk után. Mindez arra utal, hogy akár csak havi egyszeri erdőben tartózkodás lehetővé teszi számunkra, hogy magasabb szintű természetes ölősejt aktivitást tartsunk fenn szervezetünkben.

A fitoncidek egyéb előnyei közé tartozik a rákellenes fehérjék mértékének emelkedése, valamint a vérnyomás, a pulzusszám csökkentése. A stresszhormonok, a szorongás, a depresszió, a düh, a fáradtság és a zavartság mérséklése. Ráadásul növeli az életerőt.

Az örökzöld erdők a legjobb fitoncid-termelők, a fenyő, a cédrus, a lucfenyő bocsátja ki a legmagasabb mértékben.

Tegyünk erdei sétákat, élvezzük a bennünket körülvevő látnivalókat, hangokat és szagokat, illatokat. Pihenjünk meg egy kicsit egy nagy tölgyfa árnyékában, vagy üljünk le és élvezzük a napot. Vegyünk néhány mély lélegzetet, és érezzük, hogy a körülöttünk lévő stressz eloszlik.