Minden évben tudatosan oda kell figyelnünk saját magunk egészségére. Legfőképpen nyár végén kellene a legnagyobb odafigyelés és felkészítés az immunrendszerünknek. Számos olyan tényező van amivel meg kell küzdenie szervezetünknek, és ha nem gondoskodunk róla, akkor nagyobb kárt okozunk, mint az sejthetnénk. Az odafigyelés megnyilvánulhat különböző gyógynövényekkel, vitaminokkal és testmozgással egyaránt.Van néhány alapvető tanács, ötlet, amit ha megfogadunk és beépítünk a mindennapi rutinunkba, megerősíthetjük vele immunrendszerünket.

Az egyik ilyen tipp, hogy annyi időt töltsünk a szabadlevegőn amennyit csak tudunk. A friss levegő és a napsütés pozitív hatással bír a közérzetünkre és a testünk egészségére is. Emellett a rendszeres mozgást sem szabad figyelmen kívül hagyni, akár napi félóra séta meghosszabbíthatja az élettartamunkat.

Szó esett már a vitaminok jótékony hatásáról is, nyár végével érdemes napi szinten fogyasztani C- és D-vitaminokat. Köztudott, hogy a baktériumok és gombák szeretik a cukrot, ezért fontos a cukros ételek mellőzése, és előnyben kell részesítenünk a gyümölcsöket, zöldségeket. De ha mégis annyira hiányozna az édesség inkább mézet fogyasszunk, és abból is inkább a hársmézet, ha tudjuk.

Ezek mind az egészségünk stabilitását segítik megőrizni, de ha jobban belemélyülnénk akkor érdemes pár gyógynövényt is bevenni a repertoárunkba.  

Ilyen lehet a majdnem mindenre alkalmas kasvirág. A kasvirág a nem specifikus immunvédekezést erősíti, vagyis növeli a falósejtek számát. Gyulladásgátló és fertőtlenítő hatású. Általában vírusos fertőzések, megfázásos tünetek és húgyúti fertőzések kezelésére alkalmazzák. Egy rossz tulajdonsága van ennek a gyógynövénynek, méghozzá a borzasztó keserű íze, de aki bevállalós az nyugodtan fogyassza tea formájában, viszont aki inkább nem kísérletezne a tűrőképességeivel az  megvásárolhatja akár tinktúra vagy kapszula formájában is. Érdemes 6 hetes kúrában fogyasztani, ha gyermekeink immunrendszerét készítenénk fel az iskolai „flórára” akkor iskolakezdés előtt egy héttel már érdemes megkezdeni a kúrát.  

Van egy sokkal közismertebb gyógynövény, ami – biztos vagyok benne – minden háztartásban megtalálható. Ez nem más, mint a fokhagyma. A fokhagyma bizonyítottan antioxidáns, antibakteriális, antimikotikus és antivirális hatású növény. A fokhagymában található alliin, ami aprításkor, zuzáskor átalakul allicénné. Az allicén rendelkezik antimikrobás hatással. Nézzük gyakorlatiasabban, hogy miért jó, ha fokhagymát fogyasztunk: egy meghűlés/megfázás esetén nagyon gyorsan felborulhat az egyensúly és elszaporodhatnak a baktériumok a nyálkahártyánkon. Ez okozhat gyulladást, váladékképződést és lázat is. De az allicén meggátolja ezen baktériumok szaporodását. Tehát nagyon leegyszerűsítve, ha elfogyasztunk egy összezúzott fokhagyma gerezdet könnyen megúszhatunk egy mandulagyulladást, és átvészelhetjük egy kis meghűléssel az egész betegséget.  

Ha még tovább mennénk a gyógyászatban és valami ízben lágyabbat fogyasztanánk, amitől nem lesz ciki egy randin sem megszólalni akkor vegyük figyelembe a méhpempő fantasztikus mivoltát is. Ez, az amerikaiak által „super food”-nak nevezett táplálék, lényegében minden bajunkra megoldást jelenthet. Feltölti szervezetünket energiával, nőknek szülés után javalják, mivel megszűnteti a vérzékenységet, de még a „próbálkozás időszakában” is előszeretettel fogyasztják nők és férfiak  egyaránt, mert segíti a teherbeesést. Ugyanakkor alkalmazható magas vérnyomás kezelésére, érelmeszesedés ellen, serkenti az anyagcsere-folyamatokat és az immunrendszer működését. A méhpempőt nem szükséges minden nap fogyasztani, elég kúraszerűen alkalmazni. Reggelente egy fél kávéskanál és már jobban is indul a napunk. Figyeljünk, hogy megbízható termelőtől vásároljuk és mindig hűtve tároljuk. Lényegében olyan, mintha valami csodaszer lenne, és ízvilágban messze a legjobb választás különösen az édesség kedvelők számára.