A gyömbér ma már szinte minden konyhában megtalál ható olyan alapanyag, amely majdhogynem nélkülözhetetlenné vált. Kezdetben külföldi konyhákban alkalmazták fűszerként, de ma már széles körben felhasználják mindenféle – közte magyar – konyhákban is. 

Maga a gyömbér leginkább az ázsiai konyhák szerves része, az ételek ízesítéséhez használják fűszerként. Előszeretettel ízesítik vele a húsokat, halételeket, szószókat, salátákat. Sőt, még italokhoz is alkalmazzák.

A gyömbérolajat gőzdesztillációval nyerik ki, amely megtartja a gyömbér értékes tulajdonságait. Így marad a hatása nagyon erős, ezért kis mennyiség használatával is igen jótékony hatást érhetünk el. Alkalmazása az élet számos területén ismert, viszont még a mai napig vannak olyan területek, amelyekre most derítettek fényt. Használatos lehet számos betegségek tüneteinek kezelésére, valamint a test ápolására szolgáló szerként is.

Pozitív tulajdonságai közé sorolható a fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatás, antiszeptikus és köptetőnek is alkalmas.

Egyéb tulajdonságok:

  • Az olaj megoldást jelenthet az emésztőrendszeri problémákra is. Segíti az emésztési zavarok leküzdését, enyhíti a puffadást és a görcsöket. Amire figyelni kell, hogy növeli az étvágyat, tehát azok számára ajánlatos, akiknek a hízás egy elsődleges szempont.
  • Enyhíti a hányingert és a hányást is egyaránt. Egy 2017-es tanulmány alátámasztotta egy vizsgálat során, hogy a gyömbérolaj belélegzése mérsékli az ingert. A vizsgálat során hasiműtéten átesett pácienseket vettek szemügyre.
  • II. típusú cukorbetegség kezelésére is használják. Olyan hatékony vegyületeket tartalmaz az olaj, amely csökkenti a vércukorszintet.
  • Bőrápolószerként használva felveszi a harcot a nők egyik legnagyobb ellenségével, a narancsbőrrel.  Mivel serkenti a vérkeringést ezért alkalmatos a cellulitisz kezelésére is.
  • Előfordul még, hogy különböző kozmetikai szerekben is találhatunk gyömbérolajat, mivel különösen hatékony a pattanáselleni kezelésekben.
  • Érdemes a hajmosási rutinba is beépíteni, mivel ápolja a fejbőrt És felveszi a harcot a korpásodás ellen.
  • Nem véletlen, hogy téli időszakban belefőzzük teánkba, hiszen enyhíti az asztmatikus, megfázásos, hörghurutos köhögést.
  • Csökkenti a stroke és a szívroham kialakulásának valószínűségét, mivel megakadályozza a vérrögképződést és redukálni képes a koleszterinszintet.

Fontos kiemelni, hogy aki allergiás magára a gyömbérgyökérre akkor semmiféleképpen sem használhatja a gyökérolajat sem. Ha szeretnénk alkalmazni akkor előtte mindenképp konzultáljunk kezelőorvosunkkal erről.

Mivel minden gyógyászati szernek, ennek is vannak hátulütői a sok pozitív hatás ellenére is. Előfordulhat, hogy gyomégést okoz, valamint szájfekélyt, kiütést. Bőrkiütéssel különösen akkor találkozhatunk, ha helyileg alkalmazzuk.

Manapság egyre elterjedtebb a természetes gyógyászat, hiszen sosem tudhatjuk, hogy milyen alumíniumban csomagolt szer okozhat bennünk kárt. Így biztosak lehetünk benne, hogy nem jár különösebb mellékhatással, ha a kertből termett növényekkel próbálkozunk először egészséget biztosítani magunknak és családunknak.

Ha szeretnénk akkor mi magunk is eltudjuk otthon készíteni a gyömbérolajat, nem szükséges a bolti változatot leemelni a polcról.

Hozzávalók:

  • friss gyömbér
  • ½ csésze olívaolaj
  • hőállóedény és sajtreszelő

Elkészítés:

A gyömbéreket megmossuk, majd néhány órán át száradni hagyjuk őket. Az olívaolajat öntsük a hőállóedénybe, majd a gyömbért meghámozva lereszeljük, adjunk hozzá még olívaolajat és keverjük össze. A keveréket 150 °C-on 2 órán keresztül sülni hagyjuk. Majd, hogy elválasszuk az olajat a gyökérmaradványoktól egy finom szán átszűrjük.

Akkor is ajánlott fogyasztani, hogyha azt gondoljuk magunkról, hogy makkegészségesek vagyunk. A rendszeres fogyasztás segít a stabil immunitás megszerzésében és megtartásában is.