Az alvás mindennapjaink meghatározó lételeme. Ha nem szánnánk időt a feltöltődésre alvás formájában egyszerűen képtelenek lennénk létezni. Sokszor hallhattuk már, hogy az alvás milyen fontos és mennyire nagy értékkel bír, hogy „eleget” aludjunk. Ez így is van, de nem csupán az alvási idő meghatározó az emberi szervezet és annak egészséges működésében.

Egy átlagos ember élete során kb. 25 évet tölt alvással, ami azt jelenti, hogy naponta átlagosan 7-9 órát alszik. A megfelelő óraszám mellett az is fontos, hogy milyen pozícióban/helyzetben tesszük azt. A pihenéssel töltött idő minőségét javíthatja, hogyha az egészségügyi problémáinkra nagyobb figyelmet fordítunk és annak megfelelően választjuk ki a fekvési helyzetünket.

  • Vállfájdalom:
    Arra az oldalunkra feküdjünk, amelyik nem fáj, enyhén húzzuk fel térdeinket és szorítsunk mellkasunkhoz egy párnát, illetve térdeink közé is egyet.
  • Hátfájdalom:
    Hátfájdalom esetén mindenképp olyan pozíciót kell választani, amikor semmilyen apróbb fájdalmat sem érzünk. Általános hátfájás esetén feküdjünk a hátunkra és tegyünk egy párnát a térdhajlatunkba, illetve egy felcsavart törölközőt a deréktájékára.
  • Fejfájás:
    A gyakori fejfájás oka számos tényezőtől függ, de általában rossz tartás okozhatja. Ilyenkor nagyon fontos, hogy alvás közben levegyük a terhet nyakunkról és támasszuk meg minden oldalról párnákkal fejünket.
  • Magas vérnyomás:
    A hason fekvés csökkentheti a vérnyomást, de erről érdemes orvosunkkal konzultálni.
  • Nyakfájdalom:
    Nyakfájás esetén egy kisebb törölközőt összetekerve helyezzünk a nyakunk alá, ezzel kitámasztva és tehermentesítve.
  • Emésztési problémák:
    Érdemes ilyen problémákkal küzdő embereknek a bal oldalukon feküdni, hiszen a gyomor ott helyezkedik el. A gravitáció által pedig felgyorsulnak az emésztési folyamatok.
  • Arcüregi panaszok:
    Érdemes jól felpolcolt felpolcolt fejjel aludni, így megakadályozva, hogy a nyálka összegyűljön az arcüregben.

Néhány praktika és tudatosság megkönnyítheti mindennapjainkat!