Pontosan tudjuk, hogy a zöldkörnyezet a tudatosság szempontjából célnak számít, amit szeretnénk elérni. Hiszen a zöldkörnyezet feltételnek számít, ha jobb életminőségre vágyunk. De ha az ember nem megy a környezethez, akkor a környezetnek kell az ember közelébe férkőznie, amely csak emberi impulzusok által képes megvalósulni.

Valami hasonló gondolat révén született meg a Bosco Verticale Milánóban, mint a világ első fenntartható-lakóprojektjeként. Ha a vízszintes erdő terjeszkedés nem tud megvalósulni – hiszen előbb építünk egy újabb szupermarketet vagy stadiont, mint ültetünk fákat és bokrokat – akkor a függőleges opció marad. Ha toronyházak nap mint nap épülnek, akkor velük párhuzamban miért ne „épülhetnének” toronyerdők?!

Mi is az a Bosco Verticale?

Egyszerre beszélünk egy konkrét ingatlanról, illetve egy ingatlan típusról is. 2014 óta a zöldépítészet előszeretettel használja inspirációként, hiszen két torony 44 emeletén egy függőleges erdőt építettek be.

A Zöld Épületek Világtanácsa felmérést indított, hogy a környezetbarát külső mellett vajon valóban egy környezettudatos mivolt is tárul az épülethez. Ha a Bosco Verticale-t összehasonlítjuk a hagyományos társasházakkal, akkor számos pozitív tulajdonsággal szembesülhetünk. Többek között frissebb a levegő, hiszen a növényzet elnyeli a szennyező részecskéket, megköti a szenet és mindezek mellett még oxigént is termel. Ráadásul a növényzet szigetel és árnyékol is, ami miatt csökken az energiafogyasztás. Pozitiv tulajdonságként még helyet kap a biodiverzitás is, avagy függőleges városi oázist biztosít a fészkelő madarak és vadon élő állatok számára.

Ez a fajta építészeti projekt nagyban hozzájárul a nagyvárosok erdősítéséhez és a városok sokszínűségéhez is egyaránt. Életet visznek a környezetbe, mindazáltal javítják a környezeti körülményeket nem csak a benne lakók, de a környezetükben lakók számára is egyaránt.