Egy dolog vágyni egy közös étkezésre a családdal, barátokkal, vagy megkívánni a kedvenc nasid és egy másik dolog, ha az éhség miatt úgy érzed, hogy feszengsz, idegesekedsz, vagy esetleg túlreagálod a legapróbb problémát is. Az utóbbira van is egy angol kifejezés a „hangry„, ami az angol hungry és angry szavakból tevődik össze.

Nézzük meg mi is játszódik le ilyenkor testünkben.

Ha egy jó ideje nem ettünk már, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy csökken a vércukorszintünk (glükóz). A túl alacsony vércukorszint miatt felszabadulnak a véráramban az úgynevezett stresszhormonok,a kortizol és az adrenalin. Ezek a hormonok megemelik és kiegyensúlyozzák a vércukorszintet. Viszont, a kortizol felszabadulása agressziót válthat ki az emberben, ezért érezhetjük magunkat feszültnek, idegesnek. Azonban az éhségnek más negatív következményei is vannak nem csak a „harag”. Sokkal fáradtabbnak érezhetjük magunkat, nem tudunk koncentrálni feladatainkra munkahelyünkön, hajlamosabbak vagyunk hibázni de még a koordinációs képsségünkre is hatással lehet.

Adrenalin és kortizol

Az adrenalin a mellékvese velőállományában termelt stresszhormon, melynek hatására gyorsul a szívverés, kitágulnak a pupillák, nagyobb erőt tudunk kifejeni, emelkedik a vércukorszint. Amolyan Harcolj vagy fuss állapotot idéz elő. 

A kortizol szintén a mellékvesében termelődik, növeli a vércukorszintet és a glükózfelhasználást. Általában reggel magasabb a kortizol szintünk, majd a nap folyamán csökken. 

A stresszhelyzetek kezelésében ez a két hormon összehangolt működése elengedhetetlen. 

 

Ezek elkerülése érdekében figyeljünk a következőkre :

  • Több kis étkezést iktassunk be a mindennapjainkba, ha erre nincs lehetőségünk,
    akkor győzödjünk meg róla, hogy a reggeli, ebéd és vacsora kielégítő és tápláló legyen.
  • Együnk sok rostbangazdag ételeket, amelyekkel tovább kihúzhatjuk a következő étkezésig.
  • Rágcsálnivaló legyen kéznél mindig, de itt is fontos, hogy egészséges legyen az amit eszel.
  • Rendszeres testmozgás, ha nem is minden nap, de legalább egy héten 3-4 alkalmat szánjunk rá.
  • Legalább 8 óra alvás.
  • És nem utolsó sorban a hidratáltság, tehát a megfelelő folyadék bevitele.

Egy kis odafigyeléssel, az előbbi tanácsok betartásával kiegyensúlyozottabbak lehetnek a mindennapjaink, ami nekünk és környezetünkben lévő embereknek is kedvez.